سئو یا بازاریابی محتوا

سئو یا بازاریابی محتوا ؟ کدام یک از این دو موضوع مهمتر است

بالا بردن ارزش یک وبسایت با سئو آن بدون بازاریابی محتوایی یک دیدگاه قدیمی و غلط است . برخی از افراد تمایل دارند که یکی از این دو را مهم‌تر بشمارند. اغلب افراد بی‌تجربه‌ در مشاغل آنلاین فکر می‌کنند بهینه سازی چیزی است که برای موفقیت‌ وبسایت آنان ضرورت دارد و بازاریابی محتوایی را فقط یک راهبردی می‌بینند که تنها برندهای بزرگ میتوانند از ارزش آن استفاده لازم را ببرند . من شخصا با عقاید آنان موافق نیستم و کار بر روی سئو سایت چه داخلی و چه خارجی و نوشتن محتوای پربار و با معنی را جهت بازاریابی محتوا در کنار یکدیگر قبول دارم . پس قبل از شروع مطالعه این مقاله این را بدانید که سئو  یا بازاریابی محتوا از نظر نویسنده این مقاله در سودآور معنی نداشته و این دو در کنار یکدیگر معنا پیدا میکنند و یا به قولی تکمیل کننده یکدیگر هستند .

سئو

اگر سئو را به چشم زبانی فنی میبینید که موتورهای جستجو آن را می‌فهمند، پس بازاریابی محتوایی را هم به عنوان زبانی برای صحبت با انسان‌هایی بشناسید که از Google و دیگر موتورهای جستجوگر کمک میگیرند تا نتیجه‌ جستجوی خود را پیدا کنند.

 

محتوا ستون فقرات اینترنت است

مهم نیست در چه صنعتی فعالیت می‌کنید یا آن صنعت چقدر طرفدار دارد ، چون هرچه باشد باز مطالبی پیدا میشود که بتوان در مورد آن نوشت و در اجاق بازاریابی محتوا کباب کرد. تنها کار لازم این است که از دریچه صحیح به کل قضیه نگاه کنید.

تولید محتوا یا سئو

 

مشتری را داستان‌ها جذب می‌کنند، نه آمار و ارقام

واقعیت این است که افراد عاشق داستان هستند و از آن سیر نمی‌شوند. تحقیقات آنلاین بیشماری وجود دارد که با اطمینان ادعا می‌کنند از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر به احتمال بسیار قوی‌تر در مقایسه با توالی اعداد، می‌توانند داستان‌ها را به یاد بیاورند. به نظر من هم این کاملا درست است.

برای نمونه  تعدادی از دانشجویان دانشگاه کارنِگی ملون (Carnegie Mellon) این نظریه را به آزمون گذاشتند و ثابت کردند آن دسته از تبلیغات برنامه‌ بشردوستانه‌ی «کودکان را نجات دهید» که با داستانی در مورد دختربچه‌ گرسنه‌‌ای به نام روکیا همراه بودند، کمک‌های مالی خیلی بیشتری را نسبت به تبلیغاتی جذب می‌کردند که تنها عدد سالانه‌ کودکان جان‌باخته از گرسنگی را نشان می‌دادند.

جالب است نه؟ اگر می‌خواهید پیام قدرتمندی به گروه خاصی از افراد برسانید، باید به کلمات خود صورت یا بدنی بدهید و یا اینکه ایده‌ای را ارائه کنید که خالصانه عواطف حقیقی افراد را برانگیزاند. اعداد و ارقام چنین فایده‌­ای ندارند، اما این کار از صورت‌ها به خوبی بر می‌­آید.

پس سرمایه‌گذاری در بازاریابی محتوایی واقعا جواب می‌دهد. کافی است کمی به آن فکر کنید، متوجه خواهید شد که برای بدست آوردن لینک‌های با کیفیت راهی بهتر از تولید محتوا نیست.

داشتن یک راهبرد بازاریابی محتوایی عالی و هوشمندانه به شما و برندتان کمک می‌کند تا صدای خاص خود را داشته باشید، ترافیک هوشمند ایجاد کنید و اعتبار پیدا کنید و به هزار شکل مختلف جذابیت‌هایی برای خرید مشتریان ایجاد کنید،

لینک‌ سازی همواره هدف شماره یک همه­‌ راهبردهای سئو بوده، هست و خواهد بود. گرچه راه‌های خوب دیگری هم برای دستیابی به رتبه‌بندی بالاتر و لینک‌های ارزشمند بدون تولید محتوا وجود دارد، ولی بازاریابی محتوایی قطعا کارامدترین گزینه محسوب می‌شود.

بهینه سازی سایت

سئو یا تولید محتوا ؟

بنابراین دفعه‌ بعد که شخصی از شما پرسید از میان سئو یا بازاریابی محتوایی کدام یک را باید انتخاب کند، بگویید هر دو.

بیایید یک بار دیگر مرور کنیم. سئو به مجموعه­‌ای از تکنیک‌هایی اطلاق می‌شود که به موتورهای جستجو کمک می‌کند وبسایت‌تان را پیدا کنند و بهتر رتبه‌بندی کنند. هرچند که به نظر ساده می‌آید، ولی کارهای زیادی باید انجام گیرد تا جایگاه خودتان را برای مجموعه‌ مشخصی از کلیدواژه‌­ها به اندازه کافی در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو بالا ببرید. جنبه‌های اساسی سئو که نیاز به توجه جدی دارند تا به موتور جستجو ثابت کنند که آدرس‌تان بهترین پاسخ‌های ممکن را برای جستجوهای خاصی ارائه می‌دهد، شامل این موارد است: فنی، برون‌ وبسایتی و درون‌ وبسایتی.

گرچه که سئو و بازاریابی محتوایی دو موضوع کاملا متفاوت هستند، هنوز چند نقطه در میان این دو با هم همپوشانی دارند و در کنار هم به خوبی عمل می­‌کنند:

۱. هر دو‌ این راهبردهای بازاریابی هدف مشترکی دارند و آن ایجاد ترافیک بهتر برای سایت است .

۲٫بدون سئو مناسب محتوا برای موتورهای جستجو، اساسا تنها پول خود را دور می‌ریزید. افراد نمی‌توانند به راحتی و از طریق موتورهای جستجو  از کسب و کار شما اطلاعی پیدا کنند .

سئو و بازاریابی

با آگاهی از همه‌ این مسائل، اگر به دنبال گسترش مخاطبان‌تان و افزایش کلید­های راهنما به وبسایت‌تان هستید، باید بدانید که هیچ سناریوی منطقی‌ای وجود ندارد که در آن شما این یا آن یکی را از به‌ کارگیری در فعالیت خود مستثنی کنید. این کار مانند ساختن خانه­‌ای بدون سقف است. چه فرقی می‌کند دیوارها، کف یا مبلمان زیبایی در داخل خانه­‌ی خود داشته باشید، ولی به خاطر نبود سقف یکسره باران بر سرتان ببارد؟ این خانه یک ریال هم نمی‌ارزد.

به جای اینکه سئو و بازاریابی محتوایی را دو امر جدا از هم تلقی کنید، پیشنهاد می‌کنم تلاش خود را بکنید تا هر دو راهبرد را به ترکیب بازاریابی‌ خودتان اضافه کنید. حالا دیگر اهمیتی ندارد که محتوا را با تحقق نیازهای سئوی خود تولید کنید یا اینکه کار کنونی خود را چنان بهینه‌سازی کنید تا رتبه‌ی بالاتری در موتورهای جستجو  پیدا کنید. هر دو سناریو عملکرد خوبی خواهند داشت. تنها چیزی که در اینجا واقعا اهمیت دارد این است که این دو مقوله را از هم جدا نکنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

قسمت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.