بازاریابی ویروسی و یک راز ساده جهت انتشار مطالب بصورت ویروسی

بازاریابی ویروسی (Viral marketing) یک تکنیک و روش بازاریابی است  که از خدمات شبکه های اجتماعی و فن آوری های مشابه به جهت آشنا نمودن برند یا نام تجاری در جهت پیشبرد فروش محصولات آن برند استفاده می کنند.

در یک تعریف کلی بازاریابی ویروسی به معنای عرضه تسهیلاتی به طور مجانی و دادن اجازه به افراد برای انتقال آن به دیگران است.هدف از این نوع بازاریابی پراکندن پیام یا داستانی در مورد برند میان مردم به هر تعداد ممکن است بدون این‌که پولی برای تبلیغات صرف شود. در واقع در  این نوع بازاریابی پیام  مانند ویروس خود را تکثیر می‌کند و مشتری منتشرکننده  آن است.

بازاریابی ویروسی

راز ساده انتشار مطالب ویروسی برای وبلاگ

همه ما در مورد پست های وبلاگ ها و سایت های دیگران کلمه ای با عنوان ویروسی شدن را شنیده ایم ! این کلمه چیزی است که آرزوی تمام وبلاگ نویسان است که البته به عنوان یک چالش برای آنها محسوب می شود. اینکه چه محتواهایی ویروسی بوده و دقیقا چه چیزهایی باعث پخش ویروسی پست های یک وبلاگ می شود را در این مقاله آورده ایم .

یک پست وبلاگ ویروسی در بازاریابی ویروسی چگونه است

پست های ویروسی وبلاگ ها ، یک نوشته است که توسط بسیاری از کاربران در رسانه های اجتماعی بمنظور بازاریابی ویروسی به اشتراک گذاشته شده است. با استفاده از رسانه های اجتماعی هر نوع محتوایی می تواند مانند یک ویروس در سطح وب پخش شود مثل عکس ها و بخصوص فیلم ها که در وبلاگ یا سایت یا شبکه های اجتماعی  گنجانده شده و توسط کاربران به اشتراک گذاشته می شوند. علاوه بر این ، محتوای ویروسی به شما و سایتتان کمک می کند تا لینک های با کیفیت بالایی را در وبلاگ خود سرازیر کنید و سایت را در معرض دید بیشماری از مخاطبان قرار داده و معرفی کنید و به همین منظور رتبه سایت خود را نیز بالا ببرید .

این سوال که چه عناصری باعث ویروسی شدن پست های یک وبلاگ می شود را در ادامه به آن میپردازیم

چه چیزی باعث پخش ویروسی پست ها می شود ؟

برای ویروسی شدن پست ها ، اغلب نیاز است که مطالب با یک محتوایی که مورد نظر کاربران است نوشته شده و پخش شود مثل مباحث خنده دار ، بحث و جدل ، موضوع مد و رسم و رسوم و چیزهای دیگر.

عکس های خنده دار و بامزه از حیوانات خانگی یا تصاویری از کودکان و امثال آن همیشه محبوب بوده و هستند. رسانه های اجتماعی در اغلب موارد مطالب و شایعات درست یا غلط را در خود بمنظور بازاریابی ویروسی و دست به دست شدن آن مطلب در خود جای داده اند  و به سرعت هم گسترش می یابند. به عنوان مثال گاهی شاهد شایعاتی در مورد مرگ یک هنرپیشه یا سیاستمدار هستیم که توسط افرادی انتشار می یابند که دقیقا قصدشان پخش شایعه و کسب توجه بیشتر افراد است که در بیشتر اوقات هم مورد توجه کاربران واقع می شود. البته ما اصلا اینگونه کارها و پست ها را توصیه نمی کنیم و همیشه معتقد هستیم که رهبر بودن بهتر از پیرو بودن است.

ارسال پست ها یا نوشته هایی در مورد مسائل روز مثل اطلاعاتی در مورد ورزشکاران ، مشاهیر ، سیاستمداران و سایر مردم به خوبی می تواند حکم یک مطلب ویروسی را داشته باشد.

راز ایجاد پست های ویروسی برای وبلاگ

متاسفانه تضمینی برای یک پست ویروسی وجود ندارد و عوامل مختلفی روی این کار تاثیر گذار هستند. با این حال یک سری قواعد وجود دارد که درصد شانس را افزایش می دهد که بعضی از این موارد را به اختصار بیان می کنیم .

 نوشتن پست ویروسی

۱- ایجاد تعداد زیادی از مطالب و محتواهای عالی

به یاد داشته باشید که فقط یک پست خوب و رو به بالا می تواند حکم ویروسی شدن را داشته باشد و از قاعده بازاریابی ویروسی استفاده کند . بنابر این نمی توان انتظار داشت که هر چیزی که شما در وبلاگ یا شبکه های اجتماعی  قرار می دهید باید توسط کاربران بیشماری اشتراک گذاری شوند. یکی از ترفندهای سایت های مشهور نیز همین مورد است که تعداد پست های زیادی را با سطح کیفی بالا در سایتشان قرار می دهند.

فقط اطمینان حاصل کنید که همیشه برای پست های وبلاگ خود یک زاویه و روش مداوم را در پیش بگیرید و تمام مطالب را با توجه به تجربیات شخصی و استفاده از منابع مختلف و تکنیک بازاریابی ویروسی ایجاد کنید که مطمئنا شانس ویروسی شدن پست ها بالا خواهد رفت .

 ۲- عناوین پست ها

عنوان پست ها و مطالب سایت یکی دیگر از مسائل بسیار مهم تلقی می شود ، چون عنوان پست ها اولین چیزی است که توسط کاربران دیده خواهد شد و همچنین همین موضوع است که در موتورهای جستجو در ابتدا به کاربران نمایش داده می شود. انتخاب پست ها و مطالب با تیترهای جذاب می تواند شانس دیده شدن و اشتراک گذاری توسط کاربران را افزایش دهد.

قبل از نوشتن عنوان پست های خود به این نکته فکر کنید و از خودتان بپرسید که آیا این تیتر مورد توجه مخاطبان سایتم قرار می گیرد و آیا بر روی آن کلیک می کنند و با دوستان خود به اشتراک می گذارند ؟ عنوان پست های شما باید حس کنجکاوی ، طنز و اعتماد کاربران را بالا برده و جرقه ای برای کلیک و مطالعه مطالبتان را ایجاد کند. در این صورت است که میتوانید یک بازاریابی ویروسی مناسب اجرا کنید .

۳- استفاده از تصاویر و ویدئو

تصاویر و ویدئوها می توانند کمک بسیار خوبی برای محبوب شدن یک پست وبلاگی باشد. ممکن است یک فیلم کوتاه در مورد افکار شخصی خود شما یا تهیه یک آموزش در حیطه کاریتان توسط کاربران بیشماری مورد استقبال قرار بگیرد. عکس ها نیز همینطور هستند و به خوبی می توانند جلب توجه کرده و به احتمال زیاد کاربران را تشویق به اشتراک گذاری پست شما کنند.

اینفوگرافیک ها هم یکی دیگر از راه های خوب برای ایجاد پست های ویروسی در وبلاگ شماست که جدیدا هم سایت های خارجی و بعضا ایرانی به این امر روی آورده اند مثل سایت اینفوگرافیک

 

انجام بازاریابی ویروسی

۴- قدرت رسانه های اجتماعی در بازاریابی ویروسی

در حالی که شبکه های اجتماعی امروزه حکم جهانی از کاربران را دارد ، بی انصافی است که مدیر یک وبلاگ نتواند از این رسانه ها استفاده کرده و همیشه گله مند باشد که بازدید سایت و پست هایش پایین است. حضور شما و ارسال پست های وبلاگ خود در در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و گوگل پلاس و ارتباط با کاربران در توییتر می تواند منبعی خوب برای بازنشر مطالب شما در این رسانه ها باشد. حتی میتوانید با یک استراتژی مناسب در اینستاگرام و تلگرام بازاریابی ویروسی مناسبی را ترتیب دهید .

۵- مطالعه مطالب دیگران

اگر می خواهید حس یک مطلبی که به جهت بازاریابی ویروسی تنظیم شده و در بین کاربران در چرخش است را درک کنید ، کافیست به مطالب دیگر سایت های رقیب سری بزنید و از آنها الگو برداری کنید و البته باز هم باید در این مقوله مثل رهبر عمل کنید نه یک کپی کننده. می توانید از دستورالعمل های آنها استفاده کرده و پست های وبلاگ خود را مانند آنها ویروسی نمایید.

۶-  محتوا و مطلب

شاید در وهله اول یک مطلب که توسط تعداد زیادی از کاربران در سایت ها و شبکه های اجتماعی بازنشر یافته اند را ببینید و باید مراقب باشید که هر مطلبی را نمی توان در بلاگ خود قرار داد و می بایست پست ها و مطالبی را منتشر ساخت که موجب بدنامی شما در بین طرفدارانتان نشود.

اگر بخواهید به هر قیمتی مورد توجه کاربران قرار بگیرید ، این موضوع نه تنها بعد از مدتی موجب لکه دار شدن شهرت شما و اعتبارتان خواهد شد ، بلکه پست هایتان نیز از روند برنامه ریزی شده تان بیرون رفته و دیگر نمی تواند جلب نظر کاربران را داشته باشند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود ، فراموش نکنید که در فیس بوک و توییتر خود آن را اشتراک گذاری کنید!

این مطالب را هم حتما بخوانید

قسمت دیدگاه

مرتب سازی دیدگاه ها

    هاشمی
    2018-08-04
    22:30
    دیدگاه :

    مقاله بسیار عالی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.