پادکست

پادکست چیست و چگونه میتوانیم یک پادکست حرفه ای تولید کنیم

پادکست نوعی محتوای صوتی و کلامی است که با استفاده از نرم افزار و تجهیزات بسیار حرفه ای و یا از طریق وسایل ساده ضبط صوت قابل تولید است . برای ساخت پادکست نیاز است سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز را در کنار هم داشته باشیم .

ساخت پادکست

۱- سخت‌افزار لازم برای ضبط صدا یعنی میکروفن

۲-نرم‌افزار لازم برای ضبط و ویرایش صدا ( پیشنهاد ما Audacity ) . با کلیک بر روی نام نرم افزار میتونید این برنامه رایگان رو دانلود کنید .

کیفیت میکروفن قطعا در نتیجه کار تاثیر دارد اما اگر از میکروفن‌های آماتور و ارزان‌ قیمت موجود در بازار هم استفاده کنید با به کارگیری نرم افزارهای خاص که به شما معرفی میکنیم میتوانید بهترین کیفیت ضبط صدا را داشته باشید .

نکته ای که میتوان به آن توجه داشت اگر گوشی هوشمند دارید حتی دیگر نیازی به میکروفون و ضبط کننده های صدا نیز نداریم . میتوانیم برنامه ویس رکوردر را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنیم و از آن به جای میکروفون حرفه ای استفاده کرده و یک پادکست حرفه ای بسازید . پیشنهاد من به شما نصب یکی از برنامه Audio Recorder  یا  Hi-Q Mp3 Recorder و یا Voice Recorder بر روی گوشی اندرویدی میباشد . بعد از ضبط صدا میتوانید با نرم افزار Audacity  اگر نویزی هم بر روی صدا باشد بگیرید و یک صدای صاف و عالی داشته باشید . Audacity یک نرم افزار بسیار عالی و محبوب در دنیا و همانطور که گفتم کاملا رایگان است و خیلی‌ها اون رو از نرم افزار تجاری شرکت بزرگ ادوبی یعنی Adobe Audition هم بیشتر قبول دارند .

چگونه پادکست بسازیم

چرا پادکست تولید کنیم؟

چون ما نیاز داریم به روشی ساده ارتباط نزدیکی با کاربران خود برقرار کنیم و حس اعتماد و لذت را در آنها ایجاد کنیم . اعتمادی که بر پایه معرفی صحیح توانمندی ها و مهارت های ما میباشد  . با ارائه برخی اطلاعات مفید می‌توانید توانایی‌ها و مهارت‌های خود را در زمینه کاری‌ خودتان برجسته کنید و این ممکن است در آینده برای افرادی که نیاز به استفاده از چنین مهارت‌هایی دارند، اعتماد آفرین باشد. همچنین می‌توانید سمینار‌ها و کنفرانس‌‌هایتان را به صورت پادکست ضبط کرده و در اختیار افرادی قرار دهید که امکان شرکت در آنها را ندارند. برجسته شدن توانایی‌هایتان با تولید محتوا صوتی حتی امکان به ارمغان آوردن بازارهای کسب و کار جدید برای شما باشد.

ساخت پادکست با میکروفون و برنامه Audacity

اگر از میکروفون برای ضبط صدا استفاده میکنید برنامه را اجرا کرده و دکمه قرمزرنگ ركورد را در بالای صفحه فشار داده و در میكروفن شروع به صحبت كنید.

نرم افزار ساخت پادکست

برنامه شروع به ضبط صدای شما می‌كند و تا زمانی كه دكمه‌ی «استاپ» فشرده نشده، این كار ادامه دارد. در برنامه هر فایل صوتی جداگانه، در یك كانال نگهداری می‌شود تا ما بتوانیم با جابه‌جایی كانال‌ها، صداها را در زمان‌های مناسب پخش كنیم. این كار این امكان را به ما می‌دهد كه روی صدای گوینده، موسیقی متن را بیفزاییم یا هم‌زمان چند صدای مختلف را پخش كنیم. بنابراین هر بخش از برنامه را جداگانه و در یك كانال ضبط كنید؛ یعنی پس از ضبط هر بخش دكمه‌ی «استاپ» را فشار داده و برای ادامه، دوباره ركورد را بزنید تا صدا در كانال جدیدی ضبط شود.

ما همچنین از طریق منوی Project و با گزینه‌ Import Audio می‌توانیم فایل‌های صوتی‌ای را كه پیش‌تر ضبط كردیم، یا فایل‌های موسیقی را به برنامه وارد كنیم. تمامی این فایل‌هایی كه وارد می‌شوند یك كانال جدید صوتی را در برنامه تشكیل می‌دهند كه قابل ویرایش نیز هستند.

پیشنهاد میکنیم حتی اگر شده در حد چند ثانیه در ابتدا، انتها و در میان پادکست خود از موزیک استفاده کنید تا از یکنواختی پادکست بکاهید. پادکست‌ هایی که در تمام مدت آن یک نفر مدام حرف می‌زند زیاد طرفدار پیدا نمی‌کنند.

اگر از گوشی هم برای ساخت پادکست استفاده کردید میتوانید فایل ساخته شده را به نرم افزار منتقل کرده و نویز و بالا و پایین کردن صدای آن را تنظیم و بعد از ویرایش و اضافه نمودن صداهای ترکیبی بر روی آن آن را آماده انتشار نمایید .

اشتراک گذاری پادکست ها

پس از آنکه پادکست آماده شد یعنی کارهای ضبط ، ویرایش ، قرار دادن موسیقی و دیگر کارهای مورد نیاز روی آن انجام شد باید اونها رو در اینترنت منتشر کنید . اگر هاست شخصی و سایت دارید  می‌توانید اون رو در سایت خودتون منتشر کنید. اگر هم وب‌سایت و وبلاگی ندارید می‌توانید اونها رو در برخی سرویس‌های اشتراک پادکست مانند شنوتو ، کاستا ، CAST  و … منتشر کنین تا افراد زیادی صدای شما را گوش کنند و با این روش بتوانید پیام خودتان را به آنها برسانید .

این مطالب را هم حتما بخوانید

قسمت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.